Lifestyle

Jak dbać o skórzane rękawiczki?

Wysokiej jakości rękawiczki z naturalnej skóry to niemała inwestycja, ale jeśli odpowiednio o nie dbamy, będą nam służyć wiele lat bez śladów zużycia. Jak pielęgnować skórzane rękawiczki, by na długo zachowały swoją miękkość, fason i kolor?

Jak czyścić rękawiczki ze skóry licowej?

By skórkowe rękawiczki zachowały swoją miękkość, elastyczność i dyskretny połysk, musimy je regularnie konserwować. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do pielęgnacji skór licowych, ale możemy poradzić sobie sami, nakładając na czysty wacik odrobinę… tradycyjnego kremu Nivea. Nacierajmy nim rękawiczki co kilka tygodni i zawsze przed zakończeniem sezonu zimowego, gdy zdejmujemy je na kilka miesięcy.

Jeżeli rękawiczki skórzane wymagają wyprania, możemy je wyczyścić zamaczając czysty wacik w zimnym mleku, ewentualnie w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych, i delikatnie przecierając zabrudzone miejsca. Wilgotne rękawiczki rozkładamy na ręczniku i pozwalamy im wyschnąć, co jakiś czas zakładając je na dłonie w celu nadania im formy. Po wysuszeniu nacieramy skórę odrobiną gliceryny i pozostawiamy do wsiąknięcia, po czym polerujemy miękką, czystą szmatką.

Pielęgnacja rękawiczek z irchu

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań sprawdźmy na metce, czy producent pozwala na pranie rękawiczek w wodzie. Irchowe rękawiczki z reguły bez problemu znoszą delikatne zabiegi pielęgnacyjne z użyciem wody, dlatego możemy je bezpiecznie wyprać. W tym celu zakładamy rękawiczki na dłonie i delikatnie myjemy je w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych i szczypty soli. Płuczemy kilkukrotnie, do ostatniego płukania dodając nieco czystej gliceryny. Następnie odciskamy ręce w rękawiczkach w ręcznik, po czym zdejmujemy i kładziemy płasko do wyschnięcia w suchym, zaciemnionym i przewiewnym miejscu – nigdy nie na słońcu ani na kaloryferze. W ostatnim etapie schnięcia możemy lekko wilgotne rękawiczki znów założyć na dłonie i pozostawić je aż wyschną. Po wyschnięciu wsypujemy do środka trochę talku, który wchłonie wilgoć.

Powinno również zainteresować  Na czym polega rehabilitacja biodra?