kobieta w lustrze
Akcesoria

5 zasad higieny intymnej, których musisz przestrzegać

O higienę intymną należy dbać zarówno w domu, jaki w podróży. W podróży jest to odrobinę trudniejsze, ale dzięki współczesnym środkom do higieny intymnej jest to możliwe. Jak dbać o higienę intymną, by czuć się komfortowo i dbać o zdrowie?

Tylko z umiarem

Wydawać by się mogło, że im częściej dbamy o higienę miejsc intymnych, tym skuteczniej walczymy o swoje zdrowie. Nie jest to prawdą.

Organizm zdrowej kobiety sam również umie zatroszczyć się o siebie. Wytwarzając pałeczki kwasu mlekowego utrzymuje we wnętrzu pochwy kwaśny odczyn pH (4,5). Jest to naturalna bariera dla chorobotwórczych ustrojów.

Nadmierna higiena może być przyczyną pozbawienia pochwy tej warstwy ochronnej. Prysznic kilka razy dziennie nie jest najlepszym pomysłem. Poranny i wieczorny prysznic jest wystarczający. Odczuwając duży dyskomfort można w ciągu dnia użyć chusteczek do higieny intymnej, ale z tym również nie należy przesadzać.

Zdrowa bielizna

Bawełniana bielizna jest najkorzystniejsza dla naszego organizmu. Dzięki bawełnie miejsca intymne mogą oddychać.

Warto zmieniać bieliznę, gdy czujemy, że może być przepocona. Wilgoć jest idealną pożywką dla bakterii, co może skończyć się zapaleniem dróg moczowych czy inną infekcją.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wygodna bielizna. Stringi warto zostawić na specjalne okazje. Warto pozbyć się bielizny, która jest niewygodna, uciska, czy obciera.

Powinno również zainteresować  Aktówka dla prawnika

Higiena intymna w podróży

Do każdego wyjazdu trzeba dobrze się przygotować. Bardzo dobrym środkiem higieny intymnej są chusteczki do higieny intymnej (https://www.aptekagemini.pl/kategoria/higiena/higiena-intymna/chusteczki-do-higieny-intymnej). Zawierają one kwas mlekowy, który dba o utrzymanie naturalnego pH pochwy, co w podróży nie jest łatwe.

Warto wybierać takie chusteczki do higieny intymnej, które są bezzapachowe oraz pakowane w niewielkie opakowania lub najlepiej pojedynczo. Chusteczki, które są biodegradowalne można wyrzucić do toalety. Są idealne do korzystania na stacjach benzynowych, czy w czasie krótkiego postoju podczas długiej jazdy samochodem. W upalne dni takie odświeżenie jest bezcenne.

Na dłuższą podróż warto zaopatrzyć się w niewielką buteleczkę płynu do higieny intymnej.

Od przodu do tyłu

Niezmiernie ważnym elementem higieny jest prawidłowe podmywanie się. Utrzymanie kierunku od przodu do tyłu pozwoli uniknąć przenoszenia bakterii w okolice dróg rodnych.

Ważne jest również, by nie używać gąbek oraz innego rodzaju myjek. Jest to siedlisko bakterii, które mają idealne warunki do rozwoju w wilgotnym i ciepłym środowisku łazienki. Myjąc okolice wyłącznie rękoma zachowasz dużo większą higienę.

Czyste ręczniki

Wilgotny ręcznik pozostawiony w łazience, gdzie nie może szybko wyschnąć jest tak samo niebezpieczny jak mokra gąbka. Koniecznie należy pilnować, by używać ręcznika wyłącznie do higieny intymnej i po kąpieli wieszać, go na kaloryferze, gdzie będzie mógł wyschnąć.

Powinno również zainteresować  Kosmetyki dla dzieci - jakie wybrać?

Ręczniki należy zmieniać co 2 – 3 dni. W przypadku infekcji korzystniej zrezygnować z ręcznika, a wycierać się chusteczkami do higieny intymnej.