Akcesoria

Jak wybrać elegancki płaszcz męski?

Mimo, że na ulicach królują kurtki i parki, elegancki płaszcz męski to element garderoby, którego w pewnych sytuacjach nic nie zastąpi. Nie jest wprawdzie uniwersalny, ale jeśli zdarza nam się chodzić w garniturach, po prostu musimy mieć go w szafie.

Wybieramy elegancki płaszcz – na co zwrócić uwagę?

Płaszcz męski to spora inwestycja, dlatego warto przed zakupem przemyśleć kryteria wyboru: rodzaj materiału, kolor, krój i stopień formalności. Wszystkie te cechy muszą korespondować z garniturem, do którego płaszcz będzie noszony.

Podstawa elegancji: odpowiedni fason

Elegancki płaszcz z reguły nosimy do garnituru – a to zestawienie podlega surowym zasadom dress code’u. Idealna długość płaszcza to ta do kolan lub tuż przed kolano – jest bezpieczna i korzystna dla większości sylwetek, a przy tym daje pewność, że marynarka nie będzie nieestetycznie wystawać u dołu. Klasyczne długie płaszcze, choć bardzo eleganckie, zarezerwowane są tylko dla wysokich, dobrze zbudowanych mężczyzn. Szczupli panowie mogą pozwolić sobie zarówno na jedno-, jak i dwurzędowy płaszcz, natomiast osoby z nadwagą powinni unikać tej drugiej opcji – dwurzędówki zdecydowanie poszerzają sylwetkę.

Uniwersalnym fasonem jest lekko taliowana dyplomatka z dwoma wpuszczanymi kieszeniami. Prostota takiego kroju jest ponadczasowa i uniwersalna – będzie pasować zarówno do garnituru, jak i w zestawieniach półformalnych.

Powinno również zainteresować  Ceny długich naszyjników

Jaki materiał płaszcza męskiego?

W przypadku reprezentacyjnego okrycia wierzchniego będącego elementem stroju formalnego nie warto oszczędzać na jakości. Naturalna wełna, szczególnie domieszki wysokiej klasy przędz, takich jak kaszmir, alpaka, wielbłąd czy merino nie tylko wyglądają szlachetnie i elegancko, ale też mają ogromne znaczenie praktyczne: są wyjątkowo ciepłe i komfortowe oraz bardziej trwałe niż ubrania z tkanin syntetycznych. Płaszcz wysokiej jakości to po prostu inwestycja na wiele lat.

Gramatura tkaniny, z jakiej uszyty jest płaszcz, musi odpowiadać gramaturze tkaniny garnituru. By dobrze ocenić fakturę i rodzaj materiałów, najlepiej zabrać na zakupy garnitur lub choćby samą marynarkę – dzięki temu nie będzie wątpliwości w kwestii idealnego dopasowania.

Jaki kolor eleganckiego płaszcza męskiego?

Płaszcze o charakterze formalnym są zawsze utrzymany w stonowanej, klasycznej kolorystyce będącej synonimem męskiej elegancji: czerni i granacie. Okrycie wierzchnie w kolorze brązowym, choć mają niezaprzeczalny urok retro, reprezentują typowy styl casualowy i nie będą współgrały z wizytowym lub biznesowym garniturem.

Idealnie dobrany, wysokiej jakości płaszcz będzie nam służył wiele sezonów w wielu mniej i bardziej oficjalnych okolicznościach. Nawet, jeśli zakładamy strój wizytowy tylko od czasu do czasu, warto mieć takie okrycie będące integralną częścią eleganckiego wizerunku mężczyzny z klasą.