Akcesoria,  Moda i styl

Jaki materiał stosuje się do wykończenia naszyjników?

Zapewne każda kobieta ma naszyjnik, gdyż ten dodatek który potrafi zmienić charakter stroju. Do białej koszuli możemy założyć skromny łańcuszek, tworząc zestaw casualowy, a gdy do tej samej koszuli dobierzemy zdobiony naszyjnik z kolorowych kamieni, stworzymy strój wyjściowy. Jakie wyróżniamy rodzaje naszyjników? Z jakich materiałów mogą być zrobione?

Jaki naszyjnik kupić? Najpopularniejsze rodzaje materiałów, z których może być zrobiony

Możemy kupić biżuterię wykonaną ze złota, srebra, stali, tworzyw sztucznych lub kamieni szlachetnych. Złoto jest stosunkowo miękkie, a by uzyskać pożądaną twardość, wytrzymałość i kolor, stapia się je z innymi metalami. W Polsce ustawodawstwo probiercze jako dodatek do złota dopuszcza kilka metali, takich jak srebro, miedź, cynk, nikiel, pallad.

W zależności od stosunku dodatku do złota zyskuje ono różne barwy – od jasnozielonej, przez białą, żółtą, aż do czerwonej. Stopy te mają różne próby, a także różne właściwości mechaniczne. Najlepszym materiałem jubilerskim nie jest także miękkie srebro, aby zwiększyć jego twardość, stapia się je z innymi metalami, najczęściej z miedzią.

Najpopularniejszym stopem jest srebro o próbie 925, które zawiera 92,5% czystego srebra i 7,5% miedzi. Możemy kupić także naszyjnik z platyny, która jest występuje w stopach ze złotem, palladem, irydem, srebrem i miedzią. Okazałe naszyjniki z metali szlachetnych byłyby drogie, więc często robi się je także ze stali nierdzewnej, która jest twardsza i łatwa do polerowania. Najczęściej występuje w postaci stopu żelaza, węgla i chromu z dodatkami. To właśnie chrom powoduje, że jest ona odporna na korozję.

Powinno również zainteresować  Jak wybrać płaszcz męski?

O jakim naszyjniku marzą kobiety? Diamenty najlepszym przyjacielem dziewczyny

Każda wielbicielka biżuterii słyszała o diamentach i brylantach. Diament to kamień szlachetny, który naturalnie występuje w przyrodzie. Jego cechą charakterystyczną jest matowa powierzchnia o średnim połysku. Wydobywane kamienia mają nieregularne kształty i matową powierzchnię, a by mogły zostać wykorzystane w jubilerstwie, muszą najpierw zostać oszlifowane. Właśnie w ten sposób powstają brylanty, które są bardzo drogie – w zależności do wagi i jakości kamieni, mogą kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W związku z tym najczęściej wybieramy naszyjnik z jednym małym kamieniem, który błyszczy w blasku świec.

Naszyjnik z sutaszu. Co to jest?

Sutasz to rodzaj ozdób sznurkowych, które naszywa się na wojskowe mundury. Nazwa tej techniki tworzenia biżuterii pochodzi od francuskiego soutache, które oznacza szamerunek. Ten rodzaj haftu ręcznego znany był już w starożytnych Chinach. Nie był on jednak doceniany i na wieki zapomniano o tej technice. Obecnie bardzo popularna jest robiona tą techniką biżuteria – jest bowiem po prostu wyjątkowa. Z nici tworzy się wielokolorowe wzory, które tworzą barwne mozaiki.

Sznurek na sutasz produkowany jest z wiskozy, nylonu, poliestru, czasem z dodatkiem metalizowanej nici w srebrnym lub złotym kolorze – od niego zależy, to jak bezie wyglądać biżuteria sutasz. Sznurek może opleść wiele materiałów, tworząc wyjątkowy naszyjnik. Fantazyjne wzory, przeplatające się kolorowe nitki, ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo i z pewnością będą przykuwać wzrok.

Powinno również zainteresować  Aktówka dla prawnika

Wybór odpowiedniego naszyjnika nie jest prosty. Na szczęście występuje on w wielu wzorach i modelach, a także robiony jest z różnych kruszców.