skarpety męskie
Akcesoria

Jakie skarpety do garnituru?

Wielu mężczyzn nie przywiązuje wagi do doboru skarpetek do garnituru. Najczęściej wydaje im się, że tego elementu nie widać, więc po co się nad nim zastanawiać i marnować swój czas. Tymczasem „diabeł tkwi w szczegółach” i źle dobrane skarpety mogą skutecznie popsuć wizerunek eleganckiego gentlemana. Jak uniknąć tego modowego faux-pas i prawidłowo dobrać skarpety do garnituru?

Skarpety do garnituru – oby nie za krótkie!

Jedną z kluczowych cech, na które trzeba zwrócić uwagę, dobierając, skarpetki do garnituru jest ich długość. Skarpety powinny być na tyle długie, aby podczas siadania lub zakładania nogi na nogę, nie było widać łydki mężczyzny. Zatem przyjmuje się, że minimalna długość skarpetek powinna sięgać do połowy łydki. Niegdyś pod spodnie garniturowe zakładano podkolanówki. Mężczyźni uwielbiający klasyczną elegancję w dalszym ciągu z niej nie rezygnują. Jednak skarpety typu podkolanówki mogą nie ładnie odznaczać się wąskich nogawkach, dlatego najlepiej pasują do mniej dopasowanych fasonów garnituru.

Jaki dobrać kolor skarpet do garnituru?

Dobór kolorystyczny skarpetek do garnituru jest bardzo istotny. Muszą one pasować do całej męskiej stylizacji. Najbardziej znane są dwie metody doboru skarpet – dopasowujemy je kolorem do spodni albo do butów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dopasowywanie pod kolor butów sprawia, że optycznie skarpety stają się ich przedłużeniem, co skraca nogi i nie wygląda najlepiej – zwłaszcza w przypadku niskich panów. Dlatego częściej poleca się w wyborze kierować kolorem spodni, co pozwala na wydłużenie sylwetki. Jednak nie zawsze udaje się znaleźć skarpety w kolorze garnituru albo butów. Do ciemnych garniturów (obuwia) zaleca się wtedy wybór skarpetek o ton ciemniejszych. W przypadku jasnych, zasada działa na odwrót – czyli wybiera się odrobinę jaśniejszy odcień skarpet. Powyższe metody stanowią klasyczne i bardzo bezpieczne podejście do kolorystycznego dopasowania skarpet do garnituru. Charakterystyczne są na przykład dla stylu biznesowego formalnego.

Powinno również zainteresować  Ceny długich naszyjników

Czy wypada do garnituru włożyć kolorowe skarpety?

Większość sytuacji, na które współczesny mężczyzna wkłada garnitur, wcale nie wymagają przestrzegania stylu formalnego. W wielu biznesach obowiązuje tzw. business casual dress code, od klasyki odchodzi się także podczas przyjęć okolicznościowych takich jak wesela. Oznacza to, że w dobrze skarpetek można pozwolić sobie na większą swobodę. Większa swoboda nie oznacza pełnej spontaniczności. Skarpety muszą być nadal spójną częścią stylizacji. Trzeba zatem kierować się wyczuciem smaku i dobrego stylu. Kolor skarpet może kontrastować z poszewką, koszulą lub krawatem, albo z elementem wzoru na nich się znajdującym. Nudę można przełamać również wkładając skarpety o różnych fakturach oraz motywach ozdobnych typu groszki, romby czy prążki. Ważne jest jednak, aby skarpety nie stały się najbardziej przykuwającym wzrok elementem stroju.

Skarpety Kolorowe
Skarpety Kolorowe

Jaka grubość i materiał skarpet?

W wyborze skarpet do garnituru nie można zapominać o odpowiedniej grubości. Powinno się ją dobierać, nie tylko biorąc pod temperaturę na zewnątrz, ale przede wszystkim gramaturę spodni. Grubość skarpetek powinna być zbliżona do grubości spodni. Garnitury wizytowe uszyte są zazwyczaj z delikatnej wełny, dlatego najlepiej wkładać do nich cienkie skarpety np. z dodatkiem bawełny, jedwabiu czy kaszmiru. Takie skarpetki nie tylko będą się dobrze prezentować, ale także zapewnią komfort noszenia.

Powinno również zainteresować  Fotelik samochodowy Toria Elite - co warto o nim wiedzieć?