dziecko
Akcesoria

Kosmetyki dla dzieci – jakie wybrać?

Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i należy o nią dbać w szczególny sposób. Inaczej będziemy pielęgnować skórę noworodka, a inaczej nieco starszego już dziecka. Skóra dziecka pełni funkcję termoregulacyjną i jest barierą przed czynnikami zewnętrznymi. Przez dziecięcą skórę przenika też o wiele więcej cząsteczek, co oznacza, że nie chroni ona organizmu dziecka tak skutecznie, jak to się dzieje u dorosłej osoby. Jedno jest pewne, wybierając kosmetyki dla dzieci, musimy nie tylko kierować się preferencjami zapachowymi, czy wyglądem opakowania, ale i zwrócić szczególną uwagę na ich zawartość.

Czytaj składy

Przygotować się do zakupów należy jeszcze w domu. Warto przestudiować jakich składników nie powinien posiadać kosmetyk, który planujemy zakupić. Producenci używają wszelkich chwytów marketingowych, aby sprzedać swój produkt. Nie powinniśmy ufać jedynie reklamom i dużym kolorowym opisom na opakowaniu. Skład INCI powie nam całą prawdę o tym, co jest w środku. Nie dajmy się też zwieść przeświadczeniu, które podpowiada nam, że skoro kosmetyk jest przeznaczony dla dziecka https://e-spar.com.pl/kategoria/kosmetyki/184, a tym bardziej noworodka, to z pewnością posiada tylko zdrowe i wysokiej jakości komponenty. Niestety, na rynku jest cała masa produktów od pierwszych dni życia, których skład pozostawia wiele do życzenia.
W sklepie będzie nam dużo łatwiej rozpoznać skład i wybrać kosmetyki, które nie będą naszemu dziecku szkodzić, jeżeli uzbroimy się w odpowiednią wiedzę. Im krótszy i naturalniejszy jest skład, tym mniejsze ryzyko, że zaszkodzi dziecku.
W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że maluszek nie potrzebuje całej szafki kosmetyków. Przy jego pielęgnacji należy ograniczyć się do niezbędnego minimum.

Powinno również zainteresować  Fotelik samochodowy Toria Elite - co warto o nim wiedzieć?

Czego w takim razie powinniśmy się wystrzegać? Unikajmy silnych detergentów (SLS i SLES), które mocno wysuszają i osłabiają skórę. Szkodzą nam dorosłym, a co dopiero małym dzieciom.
Szukajmy w składzie szkodzących parabenów oraz konserwantów i eliminujmy kosmetyki, które je zawierają. Jednak nie każdy konserwant jest zły. Bez ich obecności, na przykład w kremie, kosmetyk ten musiałby zostać zużyty w bardzo krótkim czasie od jego produkcji. Do zabezpieczania trwałości kosmetyków dodawane są czasem takie same konserwanty jak do żywności — i te są bezpieczne na skóry dziecka.
Wystrzegajmy się kosmetyków o intensywnym zapachu, z dodanymi barwnikami oraz z parafiną czy olejem mineralnym. Sprawdzajmy, czy kosmetyk jest hipoalergiczny!

Certyfikaty

Trend na kosmetyki ekologiczne dotarł również na półkę z kosmetykami dla dzieci. Produkty te są wytwarzane w sposób zrównoważony i szanujący środowisko, ale też zawierają tylko najlepsze, najczystsze i wyselekcjonowane składniki. Certyfikat może potwierdzać, że kosmetyk jest wegański bądź nie był testowany na zwierzętach. Warto kupować kosmetyki między innymi z certyfikatem ECOCERT, COSMOS ORGANIC, ICEA bądź NaTrue. Możemy mieć wtedy pewność, że jakość tych kosmetyków jest skrupulatnie kontrolowana.

Na początku wybór kremu czy szamponu dla malucha może wydawać się trudnym i czasochłonnym procesem. Z czasem jednak każdy rodzic staje się ekspertem w wyborze produktów do pielęgnacji dla swojego dziecka i kolejne zakupy idą coraz łatwiej.

Powinno również zainteresować  Ceny długich naszyjników