kobieta wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne
Lifestyle

Na czym polega rehabilitacja biodra?

Wiele osób ma problemy ze stawami, szczególnie w podeszłym wieku. Z czasem zaczynają pojawiać się różne zmiany patologiczne, co niestety wiąże się także z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawiają się trudności z poruszaniem, stan zapalny i ból. Jeśli dojdzie do uszkodzenia stawu biodrowego na skutek choroby lub urazu, będzie potrzebna rehabilitacja. Ma ona kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia, szczególnie po wszczepieniu protezy stawu biodrowego. Wymaga to jednak cierpliwości i systematyczności. Początki są trudne, ale z czasem pojawiają się efekty, a ćwiczenia przyczyniają się do poprawienia kondycji, odzyskania sprawności.

Od czego zacząć rehabilitację biodra?

Na rehabilitację stawu biodrowego warto zdecydować się w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, degeneracji tkanek, zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej decydują się na nią seniorzy oraz osoby, u których doszło do urazu biodra lub przeprowadzono zabieg operacyjny. Są też inne wskazania do rehabilitacji, zaliczyć można do nich przykładowo nadwagę prowadzącą do nadmiernego przeciążania stawów. Rehabilitacja biodra staje się wręcz niezbędna po wszczepieniu endoprotezy. Umożliwia to przywrócenie sprawności ruchowej, przyspiesza proces regeneracji. Fizjoterapia biodra jest nieoceniona w stanach pourazowych i powypadkowych. Oczywiście najpierw trzeba zredukować stan zapalny i ból aby można było przystąpić do wykonywania ćwiczeń. Z rehabilitacją nie można jednak zwlekać. Można ją traktować profilaktycznie i jako formę leczenia bezinwazyjnego lub terapii mającej za zadanie odzyskanie utraconej sprawności. Zaleca się rozpocząć rehabilitację już w ciągu pierwszych dni po operacji. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie, zwiększające zakres ruchomości stawu. Rehabilitacja przeciwdziała również powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów.

Powinno również zainteresować  Jaki makaron jest najzdrowszy?

Jak przebiega rehabilitacja biodra?

W przypadku przeprowadzenia zabiegu operacyjnego pierwsze ćwiczenia nie mogą być zbyt skomplikowane ani angażować zoperowanego miejsca. Pod okiem fizjoterapeuty wykonuje się ruchy rotacyjne i wahadłowe, zgina staw z podparciem stóp, napina mięśnie pośladkowe i czworogłowe ud. Jeśli wystąpi ból, to trzeba zmniejszyć intensywność ćwiczeń lub spróbować innych. Pomagają ćwiczenia bierne, które pacjent wykonuje przy wykorzystaniu szyny. Dopiero po pewnym czasie można przejść do pionizacji, ale trzeba robić to powoli i stopniowo. Rehabilitacja biodra polega na wykonywaniu ćwiczeń typu odwodzenie biodra do boku przy wyprostowanej kończynie, prostowanie nóg ku tyłowi. Do rehabilitacji wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt. Niezwykle pomocne jest łóżko rehabilitacyjne ze wspornikami, dzięki którym pacjent ma ułatwioną naukę siadania. Minie trochę czasu, aż będzie można sięgnąć po kule ortopedyczne i chodziki rehabilitacyjne. Jest to sprzęt, który w dużym stopniu odciąża staw biodrowy. Istotne jest to, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń wykonać rozgrzewkę. Kolejnym krokiem powinny być ćwiczenia rozciągające, a dopiero na koniec przechodzi się do ćwiczeń wzmacniających.