jaka walizka na wakacje
Lifestyle

Plecak turystyczny czy torba turystyczna?

Przygotowania do podróży potrafią spędzać sen z powiek nawet najbardziej zorganizowanych osób. Zabranie ze sobą właściwych rzeczy to kluczowa kwestia, która może znacząco wpłynąć na jakość wyjazdu. Nie bez znaczenia jest również to, w czym przenoszony jest bagaż. Plecak lub walizka to popularne rozwiązania, ale które lepiej jest wybrać?

Jakie są wady i zalety torby?

Modna torba meska
Torba męska (źródło: https://www.wittchen.com)

Torba podróżna to pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl o bagażu. Taki sposób przewożenia rzeczy jest bardzo praktyczny z kilku powodów. Przede wszystkim: torby wykonywane są z wytrzymałych materiałów i dodatkowo utwardzane, dzięki czemu stanowią doskonałą ochronę podczas transportu delikatnych rzeczy. Dodatkowym sposobem na zabezpieczenie zawartości torby podróżnej są zapięcia na kłódkę i kluczyk lub zamek szyfrowy.

Do negatywnych stron toreb można zaliczyć ich nieporęczność. Przeważnie posiadają spore gabaryty i można nosić je wyłącznie w ręce. Ciężka torba podróżna to spore obciążenie dla osób o mniejszej sile fizycznej.

Ze względu na swoją elegancję, torba z pewnością sprawdzi się podczas wyjazdów służbowych. Docenią ją również osoby ceniące sobie styl oraz klasyczne rozwiązania. Torbę z powodzeniem można zabrać w podróż, podczas której zakwaterowanie odbywa się np. w hotelu. Jest to natomiast złe rozwiązanie na kempingi i biwaki.

Powinno również zainteresować  Popularne kierunki ferii zimowych dla dzieci w 2022

 

Jakie są atuty i słabe strony plecaków turystycznych?

Plecaki turystyczne to przeciwieństwo walizek. Są dość miękkie, dlatego przenoszona zawartość jest bardziej podatna na uszkodzenia. Nie prezentują się również zbyt elegancko. Pod żadnym pozorem nie powinno się zabierać plecaków turystycznych na poważne podróże służbowe.

Zaletą plecaków turystycznych jest ich niebywała wygoda. Możliwość noszenia na plecach sprawia, że można w łatwy sposób transportować nawet cięższy bagaż. Profesjonalne plecaki znanych marek zostały zaprojektowane w taki sposób, aby równomiernie rozkładać ciężar na plecach i nie stanowią zagrożenia dla kręgosłupa. Plecaki turystyczne są przy tym bardzo pojemne. Często posiadają wiele dodatkowych kieszonek i przegródek, które ułatwiają organizację rzeczy i szybkie ich znalezienie. Wystarczy wybrać model odpowiedni do osobistych potrzeb.

Bagaż tego typu dobrze sprawdzi się na wycieczki połączone z aktywnością i spędzaniem czasu na łonie natury. Jest to więc dobre rozwiązanie na piesze wycieczki, biwaki i kempingi.

Co wybrać: plecak turystyczny czy torbę?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, co wybrać: plecak turystyczny czy torbę należy zastanowić się nad tym, jakich cech wymaga się najbardziej. Dużo zależy również od okoliczności wyjazdu. Plecak turystyczny nie będzie komponował się w żaden sposób z eleganckim strojem służbowym, a niewygodna torba sprawi wiele problemów podczas wczasów na łonie natury.

Powinno również zainteresować  Powrót do sportu po rehabilitacji

Ważnym aspektem jest również to, że torby chronią ubrania przed gnieceniem, podczas gdy plecak niemalże gwarantuje ich zniekształcenia. Warto jednak zaopatrzyć się zarówno w plecak, jak i torbę, ponieważ z pewnością każde z nich znajdzie swoje zastosowanie.