plecy kobiety
Lifestyle

Powrót do sportu po rehabilitacji

Rehabilitacja sportowa jest szybką, bezpieczną oraz skuteczną terapią, która przywróci pacjentowi pełną sprawność po kontuzji sportowej. Organizm, który poddawany jest szybkiej eksploatacji jest bardzo narażony na uraz oraz kontuzje, ponieważ nie posiada wystarczającego czasu do regeneracji. Rehabilitacja sportowa to szereg działań fizjoterapii oraz fizykoterapii, które zregenerują i odnowią organizmy sportowców.

Jeśli sportowiec podejmie się rehabilitacji sportowej, to odniesie szereg korzyści dla swojego organizmu. Pozwoli się zregenerować oraz przyspieszy odnowę biologiczną po wysokim wysiłku fizycznym. Przywróci organizmowi potrzebną harmonię, a następnie przygotuje ciało na kolejne treningi – a co ważne – zmniejszy ryzyko ewentualnych kolejnych urazów czy kontuzji. Rehabilitacja sportowa zniweluje także przeciążenia, bóle pleców, stawów czy mięśni.

Rehabilitacja sportowa https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-sportowa/ jest terapią dla osób po urazach sportowych, takich jak: zerwanie ACL, uszkodzenie łąkotki, naderwanie mięśni czy uszkodzenie stożka rotatorów w stawie ramiennym. Rehabilitacja prowadzona jest już od pierwszych dni po urazie, kiedy obrzęk jest największy oraz znacznie skraca zakres ruchu w stawie. Zależnie od tego, czy uraz wymaga operacji chirurgicznej, działanie sprowadza się do odpowiedniego przygotowania pacjenta do zabiegu.
Jeśli kontuzja nie wymaga operacji, to wtedy wykonywane są techniki manualne w oparciu o rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, mobilizowanie tkanki oraz stretching, a ponad to różne ćwiczenia, które wzmocnią i poprawią zakres ruchomości. Dla pacjentów po operacji ortopedycznej tworzony jest specjalnie dobrany program, który usprawni współpracę terapeutów z chirurgami.

Powinno również zainteresować  Rehabilitacja stomatologiczna - kiedy udać się do terapeuty?

Najistotniejsze przy prawidłowym leczeniu kontuzji jest postawienie trafnej diagnozy, a także szybkie rozpoczęcie rehabilitacji sportowej. Wczesna fizjoterapia zmniejszy skutecznie ryzyko pojawienia się kompensacji w obrębach kontuzjowanych miejsc. Jest to zdecydowanie dobry kierunek oraz wskazówka do szybkiego powrotu do sportu. Bezpieczny powrót do aktywności sportowej po kontuzji powinien nastąpić w optymalnym czasie, inaczej zwiększy się ryzyko pojawienia kolejnych urazów. Decyzje o powrocie do sportu oraz pełnych obciążeń treningowych musi podjąć lekarz wraz z fizjoterapeutami opierając się na procesie rehabilitacji, a także na wynikach kontroli. Często lepiej wrócić parę dni później niż zbyt wcześnie. Przed powrotem do pełnej aktywności sportowej po kontuzji, trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach rehabilitacji, a mianowicie: przywróceniu kończynie pełnego zakresu ruchu, popracowaniu nad jej stabilizacją, a także poprawieniu wytrzymałości oraz siły uszkodzonych okolic. Plan służący do rekonwalescencji, a także powrót do sportu powinien być pod okiem specjalistów, a przede wszystkim lekarza. Zbyt szybki powrót do sportu, może odnowić kontuzjowaną kończynę, więc warto skrupulatnie słuchać opinii lekarzy.