silnik
Lifestyle

W jaki sposób dbać o silnik auta, żeby służył jak najdłużej?

Każdy kierowca wie, że o posiadany samochód trzeba się odpowiednio troszczyć i właściwie o niego dbać, aby służył przez długi czas bez większych awarii. Szczególnie mocno dotyczy to jednostki napędowej, która wymaga określonego rodzaju działań, aby mogła pracować maksymalnie efektywnie. W jaki zatem sposób dbać o silnik w samochodzie, aby służył on możliwie jak najdłużej?

Wymiana oleju

Podstawową sprawą, jeśli chodzi o odpowiednie dbanie o silnik samochodowy, jest wymienianie w nim na czas oleju. Jak bowiem wiadomo, to właśnie olej powoduje, że silnik pracować może we właściwy sposób, bez niepotrzebnego zużywania się jego najważniejszych elementów. Co jaki czas powinno się wymieniać olej? Na ogół producenci samochodów zalecają, aby dokonywać wymiany oleju raz na rok lub co około 15 tysięcy przejechanych kilometrów.
Kolejną sprawą jest to, jaki olej powinno się wybrać. Jak bowiem wiadomo, na rynku oleje silnikowe https://mobiloleje.pl/10-oleje-silnikowe występują w zaprawdę ogromnej ilości różnych wersji i odmian. Najlepiej w tym wypadku wybierać ten rodzaj, który zalecany jest przez producenta samochodu. Informację taką bez trudu znaleźć można w instrukcji obsługi samochodu.

Odpowiednie paliwo

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy chce się właściwie zadbać o posiadany silnik, to tankowanie do niego odpowiedniej jakości paliwa. Oczywiście nie chodzi tu o taką podstawę, jak tankowanie ropy do diesla, lecz o to, aby tankować jedynie na sprawdzonych i pewnych stacjach. O czym konkretnie mowa?
Bardzo rzadko, ale mimo wszystko zdarzają się sytuację, gdy nieuczciwi właściciele stacji benzynowych mieszkają paliwo z innymi substancjami, aby więcej zarobić. Prowadzi to jednak do sytuacji, gdy silnik się stopniowo uszkadza, spalając takie paliwo. Często zjawisko to nie jest nawet umyślnym działaniem właściciela stacji, ponieważ przykładowo niekonserwowany i w złym stanie zbiornik na paliwo może przepuszcza do swojego wnętrza niewielkie ilości wody gruntowej, która dostawać się będzie do paliwa.

Powinno również zainteresować  Jaki makaron jest najzdrowszy?

Styl jazdy

Nie bez znaczenia w zakresie dbania o silnik samochody jest styl jazdy, jakim się autem poruszamy. Co to konkretnie oznacza i o jakich sprawach warto pamiętać, gdy siada się za kółko?
Podstawowym błędem wielu kierowców, który doprowadza do szybkiego zużywania się jednostki napędowej, jest wkręcanie silnika na wysokie obroty od razu po jego uruchomieniu. Sprawia to, że jednostka, która jeszcze nie jest dobrze rozgrzana, a także nasmarowana, musi pracować pod dużym obciążeniem, co rzecz jasna wpływa negatywnie na jej kondycję. Dlatego też przez pierwszych kilka minut jazdy po uruchomieniu silnika, warto trzymać go na niskich obrotach i delikatnie się z nim obchodzić. Dopiero po chwili, gdy silnik się rozgrzeje, a olej dotrze już do wszystkich jego zakamarków, można będzie używać silnika w pełnym zakresie.

Odpowiednie serwisowanie

Na sam koniec pozostaje kwestia odpowiedniego serwisowania silnika. Jeśli w jego pracy pojawią się jakieś nieprawidłowości, nie powinno się zwlekać z udaniem się do warsztatu. Wszystkie usterki powinny być od razu usuwane, aby silnik mógł pracować odpowiednio sprawnie i efektywnie.