Wybieramy pasek do spodni
Moda męska

Wybieramy paski do spodni

Wybieramy paski do spodni

Pasek jest niezbędnym dodatkiem do spodni, nawet jeśli te dobrze leża bez jego pomocy. Stanowi stylowe wykończenie zarówno spodni garniturowych, jak i jeansowych. Jak zatem wybrać odpowiedni pasek oraz skomponować go z równymi rodzajami spodni?

Paski, niezależnie od  charakteru, powinny być o co najmniej 5 cm dłuższe od obwodu pasa, tak aby efektownie prezentował się w szlufkach spodni. Dobrej jakości paski skórzane, można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, dlatego najlepiej zakupić ich kilka, ale w różnej kolorystyce. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do spodni, butów lub innych akcesoriów. Pamiętajmy, że paski należy prawidłowo przechowywać – za każdym razem wyciągamy je ze spodni i swobodnie wieszamy na drążku w szafie lub zwijamy w rulon i chowamy do osobnych pudełek. Unikniemy wtedy ich popękaniu lub odkształceniu.

Rodzaje pasków

Paski możemy podzielić na dwa główne rodzaje: elegancki i casualowy. Ten pierwszy zawsze jest skórzany i ma estetyczną, niedużą, srebrną klamrę. Mniej oficjalny może być szerszy, niekoniecznie skórzany, a klamra może być bardziej efektowna, duża lub zdobiona. Ponadto paski eleganckie charakteryzują się stonowanym, klasycznym kolorem, takim jak czarny, brąz czy szary, natomiast w przypadku casualowych dowolność kolorystyczna jest większa, często

podyktowana odcieniem pozostałych elementów stroju. Materiałem wyróżniającym paski skórzane jest skóra licowa lub lakierowana, najlepiej oczywiście naturalna. Paski casualowe mogą być płócienne, tekstylne, z tworzyw sztucznych, itp. Taki pasek możemy z powodzeniem założyć do jeansów lub spodni typu chinos.

Powinno również zainteresować  Cechy eleganckiej bielizny męskiej

Idealnie dobrany

Wbrew pozorom rola paska jest bardzo istotna dla całej stylizacji. Dobrze dobrany podkreśli ubiór, a mężczyźnie doda stylu, źle dopasowany zniszczy cały wygląd. Szukając idealnego paska skórzanego  należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jak zatem wybrać ten najlepszy? Określmy stawkę cenową i wokół niej spróbujmy znaleźć idealny model. Jednak rzućmy okiem także na te droższe – wysokiej jakości paski to inwestycja na wiele lat, więc nie warto na nich zbyt bardzo oszczędzać. Najbezpieczniejszym i zawsze modnym rozwiązaniem będzie klasyczny, prosty pasek o minimalistycznym fasonie. Do eleganckich spodni lub garnituru bezwzględnie i bez wyjątku wybieramy paski skórzane, ewentualnie z tworzywa imitującego skórę. Kupujmy pasek z myślą o butach, do których będziemy go nosić. Tutaj sprawdza się zasada:  do czarnych butów czarny pasek, do brązowych – brązowy. Takie zestawienie nigdy nie będzie niemodne lub nieodpowiednie. Klasyka jest zawsze dobra. Zasada dotyczy także klamry, jeśli wybierzemy skromną, dyskretną klamrę nie będziemy musieli zaprzątać sobie nią głowy. Większą dowolność zarówno w materiale, jak i w kolorze czy wyglądzie klamry mamy w przypadku paska casualowego. Modne są paski płócienne i plecione, które najlepiej wyglądają ze spodniami tekstylnymi, do jeansów możemy wybrać większą klamrę, która dodatkowo podkreśli nieformalny styl ubioru. Warto pamiętać, że do jeansów czy casualowych spodni zawsze pasują także paski skórzane. Dlatego obecność przynajmniej jednego w szafie każdego stylowego mężczyzny to wręcz obowiązek.

Powinno również zainteresować  Koszulka polo - na jakie okazje można ją założyć?