dziewczynka sprawdza mamie zęby
Lifestyle

Rehabilitacja stomatologiczna – kiedy udać się do terapeuty?

W przypadku nieprawidłowości ze strony układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego możliwe jest wdrożenie rehabilitacji stomatologicznej. Ma to na celu zredukowanie bólu, przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom urazów i rozmaitych schorzeń o podłożu chronicznym. Rehabilitacja stomatologiczna jest dziedziną fizjoterapii, która skupia się na problemach ortopedycznych. Wykorzystuje się różne rodzaje terapii, w zależności od dolegliwości i objawów, z którymi boryka się pacjent. Jest wiele wskazań do tego, aby odwiedzić fizjoterapeutę stomatologicznego. Pomoże on znaleźć źródło problemu, postawi prawidłową diagnozę i dobierze odpowiednią metodę rehabilitacji.

Co warto wiedzieć o rehabilitacji stomatologicznej?

Fizjoterapia stomatologiczna to niezwykłe wsparcie w leczeniu ortodontycznym. Za jego pomocą możliwe staje się złagodzenie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Służy do zmniejszania różnego rodzaju bólu i obrzęków. Jest też niezwykłą pomocą w przypadku pacjentów zmagających się z bruksizmem, któremu towarzyszy między innymi tarcie zębów, prowadzące do ich niszczenia. Rehabilitacja stomatologiczna może być wykonywana zarówno w gabinecie przez fizjoterapeutę, jak i samodzielnie w domu, zgodnie z jego wytycznymi. Wskazaniem do stosowania fizjoterapii stomatologicznej jest przede wszystkim nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych, co wiąże się z wystąpieniem rozmaitych dolegliwości. Rehabilitacja polega głównie na relaksowanie okolic stawów i mięśni przy wykorzystaniu terapii manualnej. Już same masaże przynoszą ogromną poprawę, ale do wykorzystania jest też szereg innych metod. Przeprowadzane są różne zabiegi fizykalne przy pomocy specjalistycznych urządzeń oraz kinezyterapia służąca wzmocnieniu mięśni i poprawie ruchomości stawów. Rehabilitacja stomatologiczna wspomagana jest laseroterapią, ultradźwiękami, ciepłolecznictwem, elektrostymulacją. Ma to na celu działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Powinno również zainteresować  Plecak turystyczny czy torba turystyczna?

Kiedy warto skorzystać z fizjoterapii stomatologicznej?

Przy wystąpieniu nieprawidłowości ze strony narządu żucia warto zgłosić się do fizjoterapeuty stomatologicznego, który pomoże znaleźć źródło powstałego problemu i je wyeliminować. Wskazaniami do rehabilitacji stomatologicznej są przede wszystkim bóle dotyczące zębów, żuchwy, szczęki, twarzy, jamy ustnej i głowy. Nie jest normalnym zjawiskiem to, aby stawy skroniowe i żuchwowe przeskakiwały, wydawały trzaski. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że bruksizm lub migreny mogą wynikać z patologicznych zmian w obrębie narządu żucia. Jeśli pojawią się problemy z przełykaniem i żuciem, to należy zgłosić się z tym do fizjoterapeuty stomatologicznego, to samo dotyczy nieprawidłowości dotyczących otwierania i zamykania ust. Niewłaściwe żucie przyczynia się do problemów ze szkliwem i wad zgryzu. Jeśli ktoś doświadczył urazu mechanicznego na skutek upadku, wypadku czy uderzenia, to niezwykle pomocna będzie fizjoterapia stomatologiczna. Wskazaniami są także bóle okolicy ucha, szumy uszne, nawracające infekcje ucha i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządu żucia.